18. Могућности специјализованих програма за израду презентација на мрежи

Карактеристике веб едитора

Уобичајено је да сваки веб едитор има уграђен едитор текста да би могао да едитује HTML тагове и WYSIWYG едитор да би се странице едитовале визелно. Едитор који има обе могућности је флексибилнији од оног који има само једну.Друге важне карактеристике које треба имати у виду приликом избора веб едитора су:
  • HTML валидатор (HTML validator) - валидан код (код веб стране у складу са изабраним HTML стандардом) је од суштинског значаја за правилан приказ. Добри веб едитори имају подпрограм који проверава да ли је написани код у складу са HTML стандардом.
  • CSS валидатор и валидатор приступачности - слични су HTML валидаторима и релативно су новији. Ови валидатори проверавају коректносt CSS (Cascading Style Sheets) и приступачност страници. Пошто су новији немају их сви веб едитори. Они који их имају су  Dreamweaver, Expression Web, иHTML-Kit.
  • Кодирање боја и комплетирање тагова (Color coding and tag completion)
  • FTP, FTPs, и менаџери сајтова (site manager) - После креирања сајта желите да га публикујте на интернет. Уграђени FTP чини овај посао лаганим. Најбољи веб едитори укључују неки од менаџера сајтова који омогућавају пренос више фајлова истовремено, поређење фајлова, и да ваш сајт буде ажуран. Ради безбедности треба користити FTPs или безбедан FTP.
  • Едитовање више фајлова истовремено или едитовање у картицама (Edit multiple files or tabbed editing)
  • Претраживање и замена (Search and replace)
  • Контрола верзија (Version control)

Специјализовани програми за израду веб презентација

Неки од специјализованих програма за израду веб презентација на Windows платформи су

Програми за едитовање веб сајта

Данас постоје бројни програми који омогућавају да на интернету едитујете ваш сајт. Неки од њих су
  1. Xinha: Open Source Online HTML Editor
  3. HTMLArea, the Web-based editor
За ученике ОШ "Херој Радмила Шишковић" од посебног су значаја услуге Гугла за образовне установе, односно генератор сајтова у оквиру услуге Гугл Сајтови (упутство за коришћење је на адреси).
Препоручујем да пробате бесплатне креаторе сајтова Webnode и Wix

Корисни линкови

Креирајте свој веб сајт користећи услугу Гугл Сајтови.
Процедура је следећа:
  • Пријавите се на свој налог на домену школе
  • Активирајте услугу Гугл Сајтови
  • Притисните дугме Направи сајт
  • Следите инструкције (упутство за коришћење је на адреси).
Додатна објашњења можете наћи на страници.
Направите следеће странице
  • Почетна
  • О мени
  • Корисни линкови
Унесите пар реченица за свако поглавље.
Водите рачуна да користите ћирилицу.
Уградите барем једну слику, један видео запис, три линка и барем један гаџет (гаџет је програм који пружа услугу без потребе за инсталацијом независне апликације за његово коришћење већ користи окружење за рад са више гаџета (више на линку)).

Извршите подешавање позадине променом слике позадине. Обавестите наставника слањем емејла на адресу informatika@oshrs.edu.rs.